Układ chłodzenia.

 

Prawie osiemdziesiąt procent przypadków uszkodzeń układów na płycie głównej związanych jest z przegrzaniem się laptopa. Wentylator w laptopie to bardzo ważny element. Wiele razy słyszymy, iż laptop pracuje głośniej niż powinien. Laptop daje nam do zrozumienia, iż nasz wymaga ingerencji w postaci sprawdzenia czy znajdujący się w nim układ chłodzenia działa poprawnie.

Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie poprawności działania wentylatora. Począwszy od programów mierzących temperaturę na układach i procesorze po wsłuchanie się w prace układu chłodzenia. Jedna i druga metoda jest dobra jeśli podchodzimy do tego z rezerwą. Wszelkie programy do mierzenia temperatury zawyżają wartości i możemy mieć przeświadczenie, ze skoro program pokazuje 90 stopni Celsjusza to oznacza, ze tak właśnie jest, otóż mija się to z prawdą.

Każdy laptop wyposażony jest w inny rodzaj układów i każdy z nich inaczej znosi wysoka temperaturę. Natomiast głośna praca wentylatora może być spowodowana jego wyeksploatowaniem.

Postawą do poprawnego działania laptopa jest regularne wykonywanie czyszczenia i konserwacji układu chłodzenia, które ma na celu oczyszczenie wnętrza z zabrudzeń, smarowanie łożysk wentylatora oraz wymiany pasty termoaktywnej, która ma za zadanie odprowadzanie ciepłego powietrza z układów, pomaga w tym radiator oraz wentylator. Wszelkie elementy chłodzenia są ze sobą ściśle powiązane, dlatego tak ważne jest, by co najmniej raz do roku wykonywać gruntowny przegląd układu chłodzenia.

Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić dość to wzmożony szum w wentylatorze. Poprawnie działający układ chłodzenia pracuje cicho. Kolejny to powolne otwieranie wszelkich aplikacji, dość mozolne wykonywanie poleceń. Następne, dość poważne, to wyłączanie się laptop podczas pracy. Jest to już znak, ze laptop przegrzewa się w taki sposób, że w ramach bezpieczeństwa odcinany jest dopływ prądu by nie doszło do większych uszkodzeń. Ostatni etap to brak pracy wentylatora, która nie pozwala na włączenie laptopa, bądź prace nie dłuższą niż kilka minut. Dwie ostatnie sytuacje mogą przełożyć się na uszkodzenie układów płyt głównych.

Najczęściej dochodzi do uszkodzeń układów graficznych, gdyż to z tych chipsetów bezpośrednio odprowadzane jest gorące powietrze. Efektem jest brak obrazu bądź całkowity brak reakcji na włącznik.

Często słyszymy od Klientów, iż czyszczenie było wykonane sprzężonym powietrzem (bez rozkręcenia laptopa) a mimo to laptop nadal się wyłącza. Jeśli chcemy wyczyścić układ chłodzenia musimy laptop rozkręcić, wyjąc wentylator i dopiero użyć sprężonego powietrza. Wpuszczanie preparatów, czy też powietrza z kompresora w szczeliny radiatora nie wyczyszczą układu chłodzenia. Spowodują jedynie większe „zbicie się” kurzu i zablokowanie łopatek wentylatora, co gorsza połamanie tychże łopatek. W efekcie laptop nadal będzie się przegrzewał a dodatkowo wentylator będzie kwalifikował się do wymiany.

Jeśli w mieszkaniu mamy zwierzątka musimy mieć na uwadze, że nasz laptop będzie szybciej się brudził od środka. Sierść, którą zostawiają zwierzęta jest wciągana przez wentylator i tym samym zapychają się wyloty powietrza w laptopie.

Wiele laptopów w swej konstrukcji posiada wyloty powietrza od spodu. Zatykanie ich poprze miękkie tworzywa typu obrusy, pościele czy dywany nie jest wskazana. Nawet praca na kolanach może odbić się negatywnie na naszym laptopie. Warto zaopatrzyć się w podstawkę chłodzącą, która będzie unosiła nasz laptop, dzięki temu gorące powietrze będzie swobodnie ulatywać.