Laptop to skomplikowane urządzenie, które składa się z wielu elementów. Bez żadnego elementu nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. Jednak sercem laptopa jest płyta główna. Składa się ona z szeregu układów oraz chipsetów.

Wszystko to, co znajduje się na płycie głównej ma za zadanie wprawiać laptop w tryb poprawnej pracy.

Nie zawsze jednak tak się dzieje. Często dochodzi do usterek owych elementów i pojawia się problem w postaci braku obrazu, braku reakcji na włącznik, braku możliwości uruchomienia systemu, braku dźwięku czy też braku działania gniazd USB czy innych podzespołów.

Wyżej wymienione usterki mogą mieć związek z uszkodzonymi układami na płycie głównej.

Najczęściej występującym uszkodzeniem jest – awaria układu graficznego.

W większości przypadków bierze się z przegrzania laptopa poprzez pracę na kolanach, na miękkich tkaninach, czy też poprzez brak wykonywania regularnego czyszczenia układu chłodzenia a także brak jego konserwacji.

Kolejną częstą usterką jest uszkodzenie dotyczące mostków (południowy/północny). Są to układy odpowiadające za poprawną komunikację pomiędzy układami. Mostek północny sprawuje funkcję kontrolera pamięci oraz pośrednika pomiędzy procesorem, pamięcią operacyjną i kartą graficzną. Mostek południowy odpowiada za komunikację pomiędzy procesorem a resztą podzespołów płyty głównej. Funkcje podobne ale jeden bez drugiego nie może istnieć.

W wielu przypadkach laptop zupełnie nie reaguje na włącznik. Zawsze istnieje wiele scenariuszy dla tego typu sytuacji. Należy sprawdzić wszelkie elementy odpowiadające za dopływ prądu do urządzenia czyli zasilacz, gniazdo zasilania. Jeśli te elementy są sprawne pozostaje tylko uszkodzenie dotyczące płyty głównej. Zasilane składa się z szeregu drobnych układów, takich jak przetwornice cyfrowe, rezystory, kondensatory, diody prostownicze, diody Zenera ect. Wystarczy awaria jednego, na pozór małego elementu i nasz laptop przestaje się uruchamiać.

Dzisiejsza technologia pomaga nam na dokonywanie napraw płyt głównych na wysokim poziomie. Posiadając odpowiednie maszyny jesteśmy w stanie wymienić najmniejszy układ i doprowadzić laptop do stanu używalności. Ważne jest, by dany układ został wymieniony. Nie sztuką jest dokonać podgrzania/dogrzania układu, gdyż tego typu rozwiązanie jest chwilowe. Dużo firm zajmujących się naprawą płyt głównych stosuje tego typu metody, z pewnością naprawy nie są drogie ale i efekt naprawy niedługi. Prędzej czy później usterka powraca. Przy wymianie układu naprawa jest dużo trwalsza.

Przy oddawaniu laptopa warto też brać pod uwagę doświadczenie danego serwisu. Nie każdy posiada profesjonalny sprzęt do napraw. Konsekwencje amatorskich prób napraw widzieliśmy niejednokrotnie. Wypalone dziury na płytach głównych, nieumiejętnie wylutowane układy z płyt, gdzie powyrywane są tak zwane pady na płycie głównej, co w konsekwencji uniemożliwia wstawienie nowego układu. Często też brakuje elementów na płycie. Taka płyta kwalifikuje się już tylko do wyrzucenia.

Pamiętajmy, nie ma rzeczy nie do naprawienia jeśli wykona się je stosunkowo szybko od momentu awarii. Liczy się tylko wykorzystanie odpowiedniego sprzętu do naprawy oraz doświadczenie.