Często wydaje nam się, że gdy dojdzie do zalania i laptop działa poprawnie to nic się nie stało. Lekko wycieramy, suszymy i na tym koniec. Tak naprawdę cały proces uszkodzeń dzieje się we wnętrzu naszego laptopa.

Czasami wystarczy jedna kropla cieczy spadająca na klawiaturę laptopa by ten, przestał się uruchamiać. Pozostawiając laptop w stanie po zalaniu, gdy ciecz pozostaje w środku prędzej czy później spowoduje uszkodzenia na płycie głównej. Często są to usterki nieodwracalne.

Ważną czynnością, tuż po zlaniu laptopa, jest odłączenie od sprzętu wszelkich źródeł zasilania takich jak zasilacz, bateria. Jeśli bateria jest umiejscowiona wewnątrz obudowy jak w Apple Air, w Asus Ultrabook należy poprosić osobę, która potrafi rozkręcać laptop bądź wykonać to samemu i odpiąć baterię od płyty głównej.

Kolejnym ważnym krokiem, jaki powinno się wykonać to udanie się do serwisu w celu przeprowadzenia czyszczenia płyty głównej w specjalnej wannie ultradźwiękowej. Ma ona za zadanie wymycie pozostałości cieczy, która dostała się do układów płyty głównej. Brak wykonania czyszczenia w przyszłości spowoduje korozje elementów na płycie głównej, uszkodzenie ścieżek na płycie głównej a co za tym idzie naprawa płyty głównej w kosztach dużo wyższych niż samo czyszczenie. W niektórych przypadkach sprzętu po zalaniu, w których nie było przeprowadzone czyszczeni, płyta główna kwalifikuje się tylko do wyrzucenia, gdyż korozja postępuje przy każdym włączeniu laptopa.

Obecnie najwięcej przypadków dotyczących zalania laptopów wiąże się z wylaniem cieczy bezpośrednio na klawiaturę. Jest to niebezpieczne o tyle, iż ciecz potrafi przedostać się na druga stronę laptopa, przedostać się na wylot. Sama klawiatura jest to element, który po tego typu „przygodzie” najlepiej wymienić na nowy. Wtedy mamy pewność, że klawiatura po zalaniu nie spowoduje w przyszłości zwarcia, czy też nie zablokuje nam funkcji laptopa.

Najczęstsze usterki, które występują podczas zalania to uszkodzenie układy zasilania na płycie głównej. Jest to szereg elementów takich jak przetwornice, tranzystory, rezystory, kondensatory ect. ze sobą powiązanych. Wystarczy uszkodzenie jednego drobnego elementu i nasz laptop nie będzie się włączał.

Jeśli ciecz dostała się pod ramkę matrycy to niewykluczone, iż matryca będzie posiadał przebarwienia/plamy, które na jasnym tle są dość uciążliwe dla oka. Matryca po zalaniu kwalifikuje się do wymiany. Czasami wykonuje się czyszczenie matrycy z plam po zalaniu jednak jest to dość ryzykowne w pęknięcia owej matrycy.

Każde zalanie jest inne w skutkach. Nie ma dwóch takich samych przypadków.

Pamiętajmy!!!Gdy dojedzie do zalania laptopa pod żadnym pozorem nie uruchamiamy urządzenia tuz po zalaniu. Należy odczekać kilkanaście godzin aż do wyschnięcia cieczy, a najlepiej od razu, jeśli to możliwe, udać się do Serwisu w celu wykonania czyszczenia.

Naprawa laptopów po zalaniu to nasza codzienna praca. Niestety w takim przypadku konieczne jest rozebranie sprzętu, dokładne wyczyszczenie i naprawa uszkodzonych połączeń.

Zapraszamy do Centralnego serwisu laptopów w Warszawie przy ul. Radnej 12 na bezpłatną wyceną